top of page

Wel

Rzeka wel

​

Walory Welu umożliwiajÄ… organizowanie spÅ‚ywów kajakowych przez caÅ‚y rok. Co prawda turystyczny sezon kajakowy trwa od maja do wrzeÅ›nia ale w pozostaÅ‚ym okresie z uroków rzeki mogÄ… korzystać bardziej doÅ›wiadczeni kajakarze, czego przykÅ‚adem jest ich udziaÅ‚ w Ogólnopolskim Zimowym SpÅ‚ywie kajakowym RzekÄ… Wel, organizowanym przez Towarzystwo MiÅ‚oÅ›ników Ziemi Lubawskiej od 2000 roku, w lutym bÄ…dź na poczÄ…tku marca każdego roku.

​

Rzeka Wel stanowi tu swój najÅ‚atwiejszy odcinek, polecany na jednodniowe wypady dla poczÄ…tkujÄ…cych kajakarzy. Od miejscowoÅ›ci Koty dopÅ‚ywamy do Podciborza, gdzie przed mostem kolejowym da siÄ™ wyczuć wzmagajÄ…cy siÄ™ nurt i dalszy odcinek rzeki zalecamy wprawnym kajakarzom. W miejscowoÅ›ci Cibórz przepÅ‚ywamy pod mostem drogowym DziaÅ‚dowo – Lidzbark (bystrze!) by po 500 m dopÅ‚ynąć do spiÄ™trzenia przy starym mÅ‚ynie. Należy przeprowadzić rozpoznanie z brzegu. Od Ciborza do Lidzbarka pÅ‚yniemy silnie meandrujÄ…cÄ… rzekÄ… podziwiajÄ…c rzadko spotykane na polskich rzekach urwiste – 30 metrowej wysokoÅ›ci piaszczyste brzegi. Na wysokoÅ›ci wsi BeÅ‚k z lewej strony mijamy ciek Å‚Ä…czÄ…cy rzekÄ™ Wel i rzekÄ™ WkrÄ™ zwanÄ… DziaÅ‚dówkÄ… – woda tutaj wpÅ‚ywa lub odpÅ‚ywa w zależnoÅ›ci od poziomu wody w rzekach. W Olszewie przepÅ‚ywamy pod drewnianym mostem drogowym i dopÅ‚ywamy do nieczynnego mÅ‚yna we wsi Jamielnik – BeÅ‚k gdzie rzeka zmienia swój kierunek z zachodniego na póÅ‚nocny. Po przepÅ‚yniÄ™ciu tego trudnego odcinka z licznymi przeszkodami dopÅ‚ywamy do starego – czerwonego mÅ‚yna w Lidzbarku mijajÄ…c próg lewÄ… stronÄ…. DopÅ‚ywajÄ…c do jeziora Lidzbarskiego przepÅ‚ywamy pod piÄ™cioma mostami drogowymi i jednym wiaduktem kolejowym, zaliczajÄ…c przy tym jednÄ… 40 metrowÄ… przenioskÄ™ przy funkcjonujÄ…cym mÅ‚ynie wodnym.

​

Przed wpÅ‚yniÄ™ciem do jeziora Lidzbarskiego, mijamy po lewej stronie jeziorko lagunowe Wlewsk utworzone przez wieki nanoszonym piaskiem, a po prawej piaszczysty póÅ‚wysep dÅ‚ugoÅ›ci. Dalej pÅ‚yniemy przez maÅ‚e jeziorko Markowe, a nastÄ™pnie pod mostem drogowym Lidzbark – Brodnica kierujemy siÄ™ w stronÄ™ Kurojad. Ponownie przepÅ‚ywamy przez malowniczy jar wzdÅ‚uż projektowanego rezerwatu przyrody Las Nadwelski. W Kurojadach, lewym brzegiem, nastÄ™puje kolejna przenioska. Po trzech kilometrach dopÅ‚ywamy do mostu drogowego i uskoku na rzece przy nieczynnym mÅ‚ynie w CheÅ‚stach. Tu przenosimy kajak prawym brzegiem. Za mÅ‚ynem (400 metrowe bystrze) spÅ‚ywanie wymaga wprawy. Wskazane jest dokonanie rozeznania z brzegu przed kontynuacjÄ… spÅ‚ywu. Po chwili Å‚agodnego spÅ‚ywu rzeka ponownie przybiera charakter potoku górskiego. WpÅ‚ywamy w uroczysko PiekieÅ‚ko, gdzie rzeka wcina siÄ™ gÅ‚Ä™bokim wÄ…wozem w wysoczyznÄ™. Silny prÄ…d, zwalone drzewa podnoszÄ… atrakcjÄ™ tego piÄ™knego górskiego odcinka spÅ‚ywu. Ten przeuroczy fragment wskazany jest dla bardziej doÅ›wiadczonych kajakarzy.

​

​

bottom of page